EGE ÜNİVERSİTESİ

Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü

5N-1K

 

Niçin kapılarda araçlar durduruluyor?
Neden araç tanıtım kartı almamız gerekiyor?
Neden motosiklet kullanan güvenlik görevlileri bazen hız sınırını aşıyor?
Neden bazı kişiler aracımızı park ettiğimiz yerlere karışıyorlar?
Niçin güvenlik görevlileri her şeye karışıyorlar?
Ege Üniversitesi %100 güvenli bir yer midir?

Niçin kapılarda araçlar durduruluyor?

Kapılarda araçların kontrol edilmesinin sebebi araç girişlerini kayıt altına almaktır.Tutulan kayıtlardan çeşitli yönlerden yararlanılmaktadır. İstatistik bilgi olarak; belli saatlerde kampüsteki araç yoğunluğu ve otopark doluluk oranı,hukuki yönden; trafik kazaları ve hırsızlık vb. olaylarda kullanılmaktadır. Ege Üniversitesi mensubu ve öğrencilerimiz için daha hızlı girişi sağlamak için 2001 yılından itibaren araç tanıtım kartı uygulaması devam etmektedir. Bu uygulama ile kartı olan araçlar durdurulmadan içeri alınmaktadır. Kayıt uygulamasının bir amacı da suç işlemek için içeri araçla girmeye çalışanları caydırmak ve önlemektir.

Neden araç tanıtım kartı almamız gerekiyor?

Araç tanıtım kartı uygulamasının amaçları; aracınızın kampüs girişlerinde görevlilerimiz tarafından fark edilmesini sağlamak,aracınızın başına gelebilecek olumsuz durumlarda size ulaşabilmemizin sağlanması, içeride yaya ve araç trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananların tespitini kolaylaştırmaktır.

Neden motosiklet kullanan güvenlik görevlileri bazen hız sınırını aşıyor?

Motorize güvenlik timinin ilk görevi başı dertte olan birine en kısa sürede yardım etmektir. Böyle bir durum kendilerine bildirildikten itibaren geç 2 dakika içinde (Trafikte tehlike yaratmayacak şekilde) olay yerinde olurlar.

Neden Bazı kişiler aracımızı park ettiğimiz yerlere karışıyorlar?

Bu görevliler Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğünde çalışan Ege Üniversitesi öğrencileridir. Onları giydikleri mavi ceketlerinden veya fosforlu yeleklerinden fark edebilirsiniz. Görevleri Kampüsteki yollarda devriye görevi yapmak ve yolları özellikle acil durumlar için devamlı işler halde tutmak, oto parkları devriye gezmek, başınıza gelebilecek olumsuz durumlarda yardım çağırmaktır.

Niçin Güvenlik görevlileri her şeye karışıyorlar?

Üniversitenin güvenlik hizmetlerinin icra organı olan Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü çalışanları talimatları yasalar çerçevesinde sadece Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Genel Sekreterliğinden alır. Hiç Bir güvenlik görevlisi kendi başına veya kendi menfaatine göre hareket edemez. Burada bulunma sebepleri ve hareket tarzları; tamamen sizin daha güvenli bir ortamda okumanız ve çalışmanız içindir.

Ege Üniversitesi %100 güvenli bir yer midir?

Büyük bir nüfusu olan üniversite kendi içinde bir şehir gibidir. Tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi burada da güvenlik en önemli konulardan biridir. Hiçbir şehir, yada topluluk suça bağışıklık kazanmış değildir, tabii ki üniversitemizde....